Platformy VOD – którą wybrać?

W dobie internetu telewizja staje się przeżytkiem. Dla młodego pokolenia jest to medium przestarzałe, nienadążające za trendami i głównie skierowane do ich rodziców. Niemniej poza wielkimi miastami telewizja wciąż pozostaje głównym źródłem informacji, a jej program ściśle selekcjonuje dostępne programy, filmy i seriale dostępne jedynie w określonych porach. Ale na szczęście każdy posiadacz dostępu do internetu może samodzielnie wybrać platformę, która będzie serwować mu znacznie szersze pole do manewru.

Jakie są zalety  oglądania VOD ( wideo na żądanie) ?

 • w wybranej porze możemy obejrzeć to, na co mamy ochotę
 • odtwarzacz zapamiętuje, w którym momencie skończyliśmy oglądać (można przerwać w dowolnym momencie) i później z łatwością możemy wrócić do konkretnego momentu
 • stosunkowo niewielki koszt w porównaniu z dodatkowo wykupionym abonamentem telewizyjnym

Od czasu pojawienia się potentata rynku VOD Netflixa w Polsce zaowocowało wysypem podobnych stron oferujących różne produkcje w przeróżnych cenach. Jak się w tym odnaleźć i która strona będzie najbliższa naszym preferencjom? W tym celu powstał ten krótki poradnik – co, gdzie i jak można legalnie obejrzeć w internecie.

NETFLIX

netflix.pl_

 • Najwięcej oryginalnych produkcji sygnowanych znakiem Netflixa

Oprócz wykupywania licencji popularnych seriali amerykańskich starają się w jak największym stopniu oferować własne produkcje seriali i nie tylko. Między innymi znajdziemy tam wszystkie najnowsze produkcje Marvela, Black Mirror przejęty od BBC, House of Cards, Breaking Bad. Całe sezony są dostępne od razu w całości. Jako pierwsi wprowadzili ten rewolucyjny sposób oglądania na rynek i stał się on na tyle popularny, że sporo innych serwisów również zaczyna się na nim wzorować.

 • Stosunkowo niewielki koszt

Można wypróbować usługę przez 30 dni za darmo, później dostęp do Netflixa to koszt 34 zł  miesięcznie na jednym urządzeniu do wyboru (TV, laptop, smartphone, tablet), 43 zł za dostęp na 2 urządzeniach i 52 zł na 4 urządzeniach. W każdym momencie można zrezygnować z subskrypcji.

 • Wysoka jakość filmów dokumentalnych i fabularnych

Oprócz seriali dużo produkcji dokumentalnych i fabularnych sygnowanych marką Netflixa. Martin Scorsese aktualnie pracuje nad pełnometrażowym filmem “Irishman”, który będzie finansowany przez Netflixa i być może dostępny wyłącznie na ich platformie.

 • Ograniczony dostęp produkcji ze względu na lokalizację

Znaczne różnice w dostępności materiałów w zależności od kraju. Gdy rok temu Netflix startował w Polsce wiele popularnych seriali nie było dostępnych. Wynika to z posiadania licencji na dany tytuł przez np. stację telewizyjną lub inny serwis, który pomimo braku emisji może wciąż posiadać prawa do ich własności. Po wygaśnięciu licencji Netflix dba o uzupełnienie dostępnych sezonów, jeśli widzi, że w danym kraju jest na to popyt. Sama miałam okazję korzystać z wersji polskiej i brytyjskiej i zauważyłam sporą różnicę na liście dostępnych tytułów. Oczywiście aktualne hity Netflixa są dostępne we wszystkich krajach w tym samym czasie, ale jeśli zagłębimy się w filmy to jest to zupełnie inna skala.

 • Serwis podpowiada tytuły w naszym guście

Strona sugeruje nam nowe produkcje w naszym guście na podstawie tego, co już oglądaliśmy. Jest to rozwiązanie dość wygodne, ale też będące pewnego rodzaju pułapką. Mając do wyboru tysiące filmów i seriali możemy oglądać ciągle produkcje bardzo do siebie zbliżone. Warto samemu zagłębić się w bazę i wybrać coś losowego, czego Netflix nigdy by nam nie podsunął.

 • Brak polskich produkcji

Netflix na razie nieznacznie inwestuje w lokalne produkcje, w najbliższym czasie możemy się spodziewać niemieckiego serialu “Dark”, ale głównie są nakierowani na amerykańskiego widza, który nie lubi oglądać obcojęzycznych filmów czy seriali. Więcej o nowościach na Netflixie możecie usłyszeć od Andrzeja Tucholskiego, który został zaproszony na konferencję w Berlinie.

SHOWMAX

show

 • Materiały w 100% tłumaczone na polski

Nowość na naszym rynku i miłe zaskoczenie, ponieważ wszystkie materiały są dostępne z polskimi napisami lub lektorem, o co na początku nie dbał Netflix.

 • Najniższy koszt subskrypcji na polskim rynku VOD

Darmowy okres próbny to 14 dni. Subskrypcja kosztuje zaledwie 19,90 zł i to z dostępem do pięciu urządzeń (jednoczesne oglądanie możliwe na 2 urządzeniach). Prostsza jest również płatność za usługę, bo oprócz standardowego PayPala i karty kredytowej, można dołączyć Showmax do opłaty za rachunek telefonii komórkowej.

 • Dostęp do świeżych, polskich filmów i niespodzianki

Dużo polskiego nowego kina (Bogowie, Pitbull.Nowe porządki, Planeta Singli, Pod Mocnym Aniołem, Miasto 44, Carte Blanche, Body/Ciało). Udany start z krótkometrażowym filmem Patryka Vegi “Czerwony punkt” z udziałem Ewana McGregora, a w ostatnich dniach również Wojtek Smarzowski stworzył dla Showmaxa swoją mini-produkcję “Ksiądz” z Arkadiuszem Jakubikiem.

 • Słabo stoją z serialami

Za to pod względem serialowym Showmax prezentuje się znacznie słabiej. Z aktualnych produkcji oferuje np. Good Wife, Fargo, Billions, The Affair i sporo nieco starszych seriali od BBC (Luther, Dowton Abbey, Z pamiętnika położnej)

 • Produkcje telewizyjne od BBC

BBC również króluje jeśli chodzi o dokumenty i programy telewizyjne.

 • Zależy im na tym, żeby wszyscy oglądali to samo, a nie zgodnie ze swoim gustem

Serwis poleca nam produkcje na podstawie tego, co jest najczęściej oglądane przez wszystkich, a nie nas samych, co jest jeszcze mniej funkcjonalne niż w przypadku Netflixa.

VOD.PL

vod.pl-samsung03

Jeden z pierwszych serwisów VOD na polskim rynku, aktualnie należący do grupy Onet S.A. Najczęściej sięgam po niego, aby obejrzeć klasykę polskiego kina.

 • Bez subskrypcji, za to z wolną ręką

Niegdyś była dostępna opcja subskrypcji zwana Vod+ za 30 dni za darmo, a prawdziwy koszt wynosił 19,90 zł, ale od stycznia obowiązuje pojedynczy zakup dostępu. Najczęściej jest to kwota 9,90 zł, ale zdarzają się też tańsze opcje.

 • Mnóstwo darmowych materiałów

Za to spora ilość dostępnych produkcji jest darmowa. Zwłaszcza jeśli mówimy o popularnych filmach sprzed 3-5 lat, także tych ambitniejszych, znanych głównie z festiwali.

 • Wyjątkowe kolekcje VOD

Bardzo podobają mi się ostatnie inicjatywy serwisu promujące kolekcje: O!Teatr i O!Dokument. Dzięki nim można obejrzeć najnowsze nagrania sztuk teatralnych w ramach cyklu Teatroteka  (na podobę teatru telewizji) oraz dokumenty, nie pokazywane nigdzie indziej online. Szkoda, że są to projekcje ograniczone czasowo, ale mam nadzieję, że w przyszłości będą następować wznowienia lub nowe akcje.

 • Szukasz polskiej klasyki filmowej, to jest strona dla Ciebie!

Jak już wspomniałam VOD.pl jest dla mnie najlepszą bazą polskiego kina. Za darmo można obejrzeć tutaj wiele dzieł Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Poza polskimi filmami duży nacisk jest kładziony na kino europejskie ze średniej i wysokiej półki. Miła odmiana po propagowaniu kina amerykańskiego na innych serwisach.

 • Dokumenty Wernera Herzoga za darmo

Jako fanka dokumentów Herzoga co jakiś czas sprawdzam czy platforma powiększyła u siebie jego dorobek, ponieważ filmy z ostatnich 10 lat można objerzeć na Vod.pl za darmo.

 • Serialomaniacy nie mają czego tu szukać

Niestety seriali na tej stronie raczej nie uświadczymy (poza Fortitude i Wmiksowanymi.pl), za to można być na bieżąco z publicystycznymi programami Onetu.

VOD.TVP.PL

vod-tvp-pl-347606-16db42ba563d07,750,470,0,0

Na podobnej zasadzie działają serwisy również należące do stacji telewizyjnych: player.pl (TVN) i ipla.pl (Polsat), które oferują swoje seriale i programy w większości za darmo, jak i filmy. Nie mają jednak bogatego archiwum tak jak TVP.

 • Jeśli nie chcesz oglądać telewizji, a wiedzieć co Cię omija

Baza telewizji TVP w większości dostępna za darmo. Jeśli nie zdążyliście obejrzeć czegoś w tradycyjnej telewizji to tutaj znajdziecie na bieżąco wszystkie odcinki seriali oraz programów.

 • Sięgajcie do bazy publicystycznej

Dla mnie największym walorem tego miejsca jest spora baza programów publicystycznych i kulturalnych (w tym archiwalne), których z racji dziwnych pór emisji nie mogłabym obejrzeć w telewizji (poza tym, że aktualnie jej nie posiadam).

 • Polskie nowości kinowe w niskich cenach

Ostatnio zaskoczyli mnie udostępnieniem filmów, któremu jeszcze nie były pokazywane w telewizji, a wciąż wzbudzają zainteresowanie widzów. I to w dodatku za darmo. Mowa tu o filmach np. “Zjednoczone stany miłości”, “Anatomia zła”. Kilka najnowszych produkcji jest dostępnych za niewielką opłatą (5zł) typu “Szczęście świata” i “Prosta historia o morderstwie”.

 • Bogate archiwum telewizyjne dostępne za darmo

Warto zagłębić się w archiwum filmów fabularnych i dokumentalnych, bo kryją się tam perły często niedostępne nigdzie indziej i nie pokazywane już w telewizji.

AMAZON PRIME VIDEO

timthumb

 • Mało atrakcyjne dla polskiego widza

Strona niedawno ruszyła na polskim rynku i niestety wciąż jest do nas nie dostosowana. Sporo materiałów niedostępnych w Polsce, niepełne sezony seriali lub brak polskich napisów.

 • Seriale Amazona dostępne pod ręką

Największą zaletą jest możliwość obejrzenia seriali produkowanych przez Amazon (Mozart in the jungle, Transparent), które w Polsce nie są nigdzie indziej dostępne legalnie oraz nowy program Jeremy’ego Clarksona “The Grand Tour”.

 • Cena w euro

Dostajemy 7 dni za darmo, potem opłata wynosi 2.99 euro przez 6 miesięcy, później 5.99 euro. Szkoda, że nikt nie pomyślał o możliwości płacenia w złotówkach.

HBO GO

unnamed

 • Tylko dla tych, którzy mają w abonamencie telewizyjnym HBO

Chętnie skorzystałabym z ich oferty, ale jest dostępna wyłącznie dla posiadaczy abonamentu telewizyjnego jako dodatkowa usługa. Szkoda, bo w ten sposób tracą spore grono potencjalnych odbiorców, którzy woleliby korzystać wyłącznie z VOD.

 • Za darmo zobaczysz premierowy odcinek serialu

Plusem jest to, że zawsze na stronie HBO GO można obejrzeć pierwszy odcinek najnowszych seriali bez abonamentu, dzięki czemu można się przekonać czy dany tytuł nas zainteresuje.

 • Oprócz seriali sporo filmów z USA

Polegając na opinii osób korzystających z HBO GO chwalą sobie oni sporą bazę produkcji Disneya, w tym starszych filmów oraz amerykańskich nowości i niszowych produkcji światowych.

MUBI.COM

mubi1

 • Niszowe produkcje dla koneserów

Na tej stronie znajdziecie światową, zapomnianą klasykę. W bazie znajduje się mnóstwo propozycji kina niezależnego, którego nie spotkacie nigdzie indziej online. W odkrywaniu kina pomogą Wam kolekcje pogrupowane tematycznie, według kraju pochodzenia, gatunków. Sama dopiero stawiam pierwsze kroki w odkrywaniu tej platformy, lecz jej szeroki wachlarz możliwości mnie poraża.

 • Polskie napisy dostępne w niewielkim stopniu

Korzystając z MUBI musicie nastawić się na to, że w większości przypadków filmy będą bez polskiego tłumaczenia,  a  czasem nawet i bez angielskich napisów.

 • Jeśli Twoi znajomi dołączą do Mubi, ty zaoszczędzisz

Przez 30 dni testujecie stronę za darmo. Abonament kosztuje potem 19,90 zł na miesiąc lub 14,90 zł, jeśli zdecydujecie się na roczny abonament. Ciekawą opcją jest wydłużanie swojego darmowego abonamentu przez polecenia znajomym. Wystarczy, że ktoś dołączy do MUBI za pośrednictwem twojego linka, a dostaniesz jeden miesiąc gratis.

 • Polecenie – film dnia

Jeśli nie wiecie na jaki film spośród nieznanych wam tytułów się zdecydować serwis danego dnia poleca jeden wybrany film z klasyki.

 • Nie możesz obejrzeć online, możesz zrobić to offline

Dzięki możliwości oglądania filmów na wielu urządzeniach, posiadacze systemu iOS i Android mogą pobrać film i obejrzeć go bez dostępu do internetu. Opcja świetnie sprawdzająca się w podróży.

 

Osobiście jestem największą fanką Vod.pl oraz cyklicznie odnawiam subskrypcję na Netflix, gdy pojawiają się nowości, które mnie interesują. Mam nadzieję w najbliższym czasie zapoznać się jeszcze mocniej z Mubi. Która z opcji jest Wam najbliższa? Czy często sięgacie po VOD, a może wciąż pozostajecie wierni seansom kinowym i telewizyjnym?

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s